Неділя, 05.05.2024, 15:46
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Dr. Iryna PROSYMTSIV

Меню сайту
Before / After


Instagram

Каталог статей

Головна » Статті » Статті

Діабет і здорові зуби
 
      У більшості випадків цукровий діабет розвивається непомітно. Ранніми ознаками цукрового діабету є сухість у роті, печіння слизової оболонки порожнини рота, втрата нитковидних сосочків язика, спрага.
 
      Частота пародонтиту у хворих на діабет досягає 90%. Адже захворювання пародонту, особливо ті, що розвиваються на тлі хронічних хвороб, є однією з головних причин передчасної втрати зубів і руйнування зубощелепної системи! Крім того, пародонтит самим руйнівним чином впливає на весь організм, тому що супроводжується постійним заковтуванням інфікованої слини.
 
    
  При цьому не всі знають, що не тільки діабет впливає на стан зубів, але і пародонтальна інфекція може несприятливо впливати на рівень глюкози при діабеті. Лікування пародонтиту, яке зменшує бактеріальний вплив і запальне руйнування пародонту, сприяє зменшенню кількості глюкози в крові у пацієнтів, що страждають діабетом. Це необхідно знати хворим на діабет та їх лікуючим лікарям, оскільки тоді стає ясна важливість обстеження, діагностики, лікування та профілактики захворювань пародонту.

     
Цукровий діабет (якщо він погано компенсований) завжди тягне за собою порушення мінерального обміну, а це відбивається на стані твердих тканин організму. Найтвердіша тканина організму - зубна емаль. Харчування зуба надходить як з ротової порожнини, так і з мікросудинного русла. Але при порушенні мінерального обміну з організму починає вимиватися кальцій, потім фтор.
 
      Коли кальцію і фтору недостатньо, емаль стає нестійкою. У неї швидше проникає кислота, що виділяється бактеріями, - і розвивається карієс. Велика швидкість його прогресування обумовлена й тим, що дентинні канальці (дентин - це шар зуба, який знаходиться під емаллю) бувають розширені, і це полегшує поширення процесу вглиб.
 
      Сподіваємося, все сказане переконало вас у тому, що відвідувати стоматолога хворий на цукровий діабет повинен так само регулярно, як і ендокринолога. До вибору стоматолога треба підійти дуже уважно, вибираючи лікаря, який добре знайомий зі специфікою цього захворювання.
 
       Він повинен знати, наприклад, що у людей з діабетом підвищений поріг больової чутливості, вони швидко втомлюються, у них знижений імунітет. Та й вибір виду стоматологічної допомоги і використовуваних матеріалів вимагає спеціальних знань.
 
      У випадках, коли у пацієнта декомпенсована стадія цукрового діабету, відкласти ортопедичне лікування захворювання до компенсації або, тим більше, відмовити в лікуванні, не можна. У таких ситуаціях ортопедичне лікування повинне зводитися до виготовлення зубних протезів, що відповідають вимогам до іммобілізації зубів і правильного перерозподілу навантаження.
 
      Крім того, стоматологами для протезування зубів використовуються величезна кількість конструкційних матеріалів, більшість з яких-це різні сплави металів. Відомо, що наявність у роті металевих сплавів служить джерелом надходження в організм мікроелементів.
 
       Металеві сполуки, що знаходяться в порожнині рота здатні впливати на якісний і кількісний склад слини, ферментну активність і можуть провокувати розвиток алергічних реакцій. Мікроорганізми, що знаходяться в порожнині рота, по різному прикріплюються до благородних і до неблагородним сплавів, використовуваних в стоматологічному протезуванні.
 
       Пацієнтам з цукровим діабетом не можна виготовляти протези і коронки з кобальто-хромового і нікель-хромового сплавів, які широко використовуються в протезуванні. Для коронок і мостів необхідно використовувати тільки золото-платиновий сплав, а знімні протези повинні мати титановий базис. Це перешкоджає появі в роті грибків роду Candida, розмноженню пептострептококів і стафілококів.
 
      З великою обережністю застосовується у пацієнтів з цукровим діабетом імплантація зубів. Однак цукровий діабет не є абсолютним протипоказанням до імплантації, важливіше тут те, як людина стежить за рівнем цукру в крові. Тому, якщо ви вирішили використовувати імплантанти для відновлення зубного ряду, обов'язково потрібно звернутися до хорошого фахівця.
 
      Видалення зуба у хворого цукровим діабетом може спровокувати запальний процес в порожнині рота. Та й сама процедура іноді викликає декомпенсацію цукрового діабету. Видаляти зуб бажано в ранкові години, незабаром після уколу інсуліну й сніданку. Дозу інсуліну в цей день слід трохи збільшити, а перед операцією ретельно прополоскати рот розчином антисептика.
 
      Кваліфікований стоматолог запропонує пацієнтові з діабетом комплекс профілактичних заходів. Насамперед, це регулярні, 3-4 рази на рік, огляди порожнини рота і професійна чистка зубів раз на півроку. Зубні відкладення наповнені бактеріями. Вони утворюються зазвичай на внутрішній стороні зубів (можна відчути язиком як деяку шорсткість) і не видаляються зубною щіткою - потрібні спеціальні методики.
 
      Раз на півроку необхідно проводити курс ремінералізації зубів. Є різні методи ремінералізації. Наприклад, на поверхню зубів наносяться спеціальні препарати, які заповнюють втрачені мінерали емалі. Застосовуються також аплікації, метод герметизації фісур, при якому визначаються і закриваються найбільш слабкі місця зуба.
 
      Якщо з'явилися ознаки оголення шийки зуба, необхідне лікування пародонту. Лікування тим ефективніше, чим раніше воно розпочато, тому при перших ознаках захворювання треба звернутися до стоматолога.
 
      Для чищення зубів рекомендується застосовувати два види зубних паст :
1)що містять фтор і кальцій (на кожен день), при необхідності можна вибрати пасту для чутливих зубів; 
2) пасту для лікування тканин пародонта (застосовувати замість першої 1-2 рази на тиждень при здоровому пародонті) ; при наявності захворювань пародонту чистити зуби цією пастою треба частіше.
 
      Зубна щітка потрібна м'яка, жорстка може пошкодити тканини зуба і пародонта. Міняти зубну щітку слід раз на два-три місяці. Зуби потрібно чистити двічі на день - вранці і ввечері, а після кожної їжі - полоскати
 
У домашніх умовах рекомендується використовувати полоскання і ванночки з лікарських трав - шавлії, календули, чистотілу, звіробою, евкаліпта, соку каланхое та ін.                            
 

      

 

Лікує пародонтоз стоматолог, але для того щоб лікування було успішним, треба нормалізувати рівень цукру в крові, тобто компенсувати діабет. Кращий спосіб уникнути розвитку запальних процесів у ротовій порожнині - підтримувати рівень цукру в крові на показниках, близьких до норми 

 

 

 
Категорія: Статті | Додав: Dr_IRON (10.01.2012)
Переглядів: 2507 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar